Drenážní systém
K čemu je potřeba drenážní systém?
Pokud je správně provedený a funkční drenážní systém, tak Vám zajistí spolehlivé odvedení vody z místa, ze kterého je potřeba vodu odvádět do místa, kde se voda vsákne anebo svede, kde to tolik nebolí. Základ domu je vždy v přímém kontaktu s půdou, která obvykle obsahuje i jistý poměr vody. Tato voda by bez správné izolace či drenážního systému vzlínala až do obytných částí. Tato míra nasycení obvykle závisí na mnoha faktorech, ale důležitý fakt je, že přítomnost vody kolem základů domu vždy působí velké problémy. Problémy, o kterých zde píšeme, tak mohou vyvrcholit v nenávratné poškození nemovitosti. Pro starší domy platí další fakt a tím je, že míra vlhkosti ve zdi je běžnou záležitostí a je potřeba s ní různými typy sanace. Proto je tak důležité umístit drenážní systém kolem základů a pokud možno předejít těmto problémům. Pokud už tento problém nastane, tak se dá pomocí tohoto systému značně omezit nebo i zastavit další vývoj.
Pro zajištění ideální vlhkosti v domě se tento drenážní systém většinou velmi doporučuje a náš technik Vás určitě upozorní na věci, které je potřeba si při realizaci tohoto systému pohlídat.
Princip drenáže
Je přes drenážní trubku, která zachytí a odvede vodu do nejnižšího bodu drenáže. Zabudované kontrolní šachty zase umožní celý tento systém udržet ve funkčním stavu. Drenážní systémy odvádí spolu s vodou i nečistoty a tím pádem je možné všechny tyto problémy odstranit právě přes tyto šachty.
Co obsahuje odborná drenáž budov?
Zásady projektování a požadavky:
- TP s rovnoměrným spádem (minimálně 0,5%)
- rovnoměrná a přímočará podkládka drenážního potrubí z nejvyššího bodu do nejnižšího bodu
- je potřeba zachovát rovnoměrnou spádovost tohoto potrubí minimálně 0.5%
- prokazatelný drenážní výkon (tj jímavost vody)
- kontrolní šachty a to v nejvyšším a nejnižším bodě, nejlépe ve všech místech změny směru drenážní trubky
Jednoduchý návod na drenážní systém krok za krokem:
1) Vykopání drenážního výkopu
Jako prvotní je vždy výkopová práce. Můžete zvolit moderní či klasickou ruční techniku pomocí základních nástrojů. V každém případě tento výkop musí být v jistém stanoveném spádu, aby voda mohla tento spád kopírovat a odtékat do sběrné jímky.
2) Opatření výkopu nopovou folií
Tato nopová fólie se používá velmi často, a proto je známá jako běžná hydroizolační vrstva. Má specifické výstupy, které zajištují odvětrávání od základových pásu. Technologicky správné řešení je umístit tyto nopy směrem ke zdi. Horní okraj nopové fólie se zajistí lištou, která zabrání vnikání nečistot do prostoru mezi základem a fólií.
3) Usazení geotextílie a napojení sběrného potrubí do retenční jímky
Existují technologická řešení poskytující potrubí přímo obalené v geotextílii. V praxi se to příliš neosvědčilo, a to s ohledem na ucpávání. Je vhodnější umístit geotextílii přímo na dno výkopu pod štěrk a následně také nahoru na štěrkový obsyp drenáže. Drenážní systém tvořený potrubím a štěrkem je celý zabalený v geotextílii. Tohle celé obalení má filtrační funkci.
4) Obsypání drenáže štěrkem
První vrstva štěrku se vždy dává hrubší a umístí se na připravenou geotextílii. Na tuhle vrstvu se umístí drenážní trubka ve spádu a tu potom obsypete jemnějším štěrkem. Na základ domu upevníte nopovou fólii proti vzlínající vlhkosti do domu.
5) Povrchové zarovnání s terénem
Jako poslední vrstva je zasypání drenážního výkupu zeminou, kterou postupně zhutníte. Poslední vrstvu srovnáte podle úrovně okolního terénu pro estetiku. Obvykle se zde zřídí i okapový chodník, který odvádí pryč vodu, která se odkapává ze střechy.
6) Pravidelná kontrola a údržba
Auto by Vám taky nesloužilo bez pravidelné údržby, stejně tak i Vaše drenáž potřebuje kontrolu a případně propláchnutí tlakovou vodou, aby se vyplavili všechny nečistoty.
Odstrašující příklad nefunkční drenáže
Na správnou funkci drenážního systému má dodržení postupů fatální vliv. Pokud Vám řemeslník předá něco takového, nebojte se mu řádně vynadat a donutit ho, aby to řádně opravil.